TTM Endüstriyel Genel Müdürü Asım Torpi, revaçta olan yenilenebilir enerji santrallerinde kazan, türbin ekipmanları ve buhar – su – kimyasal akışkanlar söz konusu olunca wireless (kablosuz) ölçü – kontrol enstrümanları ile kolay kalibrasyon yetenekli vana ve enstrümanlara talebin artış gösterdiğine dikkat çekiyor.

Bir kömür santralinde kullanılan vanalardaki kaçaklar sebebiyle yaşanan verim düşüklüğünün TTM Endüstriyel’in sunduğu vana çözümleriyle nasıl üstesinden gelindiğini ve başarılı projenin tüm detaylarını, markanın gelecek dönemde odaklandığı sektör projelerini Asım Torpi ile gerçekleştirdiğimiz bu söyleşide konuştuk. 

Asım Bey, enerji santralleri için TMM Endüstriyel markasının hizmetleri ve çözümleri nelerdir, bunları sizlerden dinleyebilir miyiz?
Buhar hatlarında on-off, oransal globe-gate vanalar, desuperheating (kızgın buhar soğutucusu), türbin bypass vanaları, yüksek basınç türbin veya kazan drenaj vanaları, saha ölçü kontrol enstrümanları temin, bakım ve servis hizmetleri vermekteyiz.

Enerji markalarının bu tesislerdeki buhar uygulamaları için enerji verimliliği ve kontrol adına güncel talepleri ya da en çok talep ettikleri teknolojiler ya da çözümler nelerdir?
Buhar malumunuz üzere değerli akışkandır. Bu anlamda ekipman ve malzeme seçimi önem arz ediyor, şöyle ki; vana ve ölçüm enstrümanı seçerken saha proses şartlarına göre optimum (ekonomik fiyat ve fonksiyonellik olarak en uygun) ürün seçimi saha ve ürün tecrübesi gerektirmektedir. 25 yıllık tecrübemizle müşterilerimize güvenilir, kalıcı ve optimum çözümler sunmaktayız. Günümüzde kullanıcıların talebi ekonomik, güvenilir, kaliteli ürün, kullanımı ve baskımı kolay ve servis desteği olan ürün olarak sayabiliriz.

TTM Endüstriyel, enerji üretim santralleri için yakın dönem çözümleri ve benzer projeleri neler oldu? Örnek projenizi paylaşabilir misiniz?
Kömürden elektrik üreten bir enerji santralinde de super heating spray suyu hatlarındaki (Reheater ve Super Heater Spray) İtalyan BELLİNO markasıyla, dizayn olarak 4” class 2500 (300BAR) ve 2” class 1500 (200BAR) Kontrol vanaları temin ettik. Mevcut vanalar Uzakdoğu malıydı ve vana kaçakları sebebiyle kazan verimi ve toplam enerji santral verimi düşmekteydi.

Gelen talep neydi ek olarak TTM Endüstriyel ne tür ek çözümler ve iyileştirmeler gerçekleştirdi?
Sahada servis mühendislerimizle santral mekanik ve otomasyon ekibiyle gerek montaj gerek devreye almada beraber çalışıldı. Sahadaki vanalarda kaçak vardı ve mevcut vanalar kaçak sebebiyle istenen performansı vermiyordu. Devreye alım esnasında mevcut hatlardaki boru içlerinde birikmiş pislikler tespit edildi ki, bunlar vanaların iç kısmındaki seat ve plugta çizik ve aşınmalara sebebiyet veriyordu. Çözüm olarak hatlara pislik tutucu filtreler konuldu ve kontrol vanalarının problemsiz çalışması sağlandı. Müşterimize bu hatlara akış metre, basınç transmiteri ve manometre konulması tavsiye edildi.

Bir projenin başarısında mühendislik yanında akış kontrol ekipmanlarının ve ekipman seçimi aşamasından teknik servis ve yedek parça gibi satış sonrası hizmetlerinin önemi nedir?
Bahsi geçen işte Müşterimize bu hatlara akış metre, basınç transmitteri ve manometre konulması tavsiye edildi.

DCS sistemiyle haberleşme, operatörün anlık müdahalesini kolaylaştırma, kestirimci ve koruyucu bakım anlamında akış kontrol ekipmanları bu tesislerde bakım ve işletme maliyetlerini düşürmektedir. Bu tip kritik vanalarda yedekleme olarak mutlaka yapılması gereken parçalar; akışkanla temas eden iç kısımları (seat, plug) ve mil sızdırmazlık salmastrasıdır.

Akış kontrolde birlikte çalıştığınız aktüatör ve pozisyoner markalarınızın projelerde size sağladığı avantajlar nelerdir? Birlikte çalışacağınız markaları belirlerken seçim kriterleriniz neler oluyor?
Pnömatik aktüatörler vana üreticisinin kendi markasıyla geliyor, elektrik aktüatör de ise ROTORK veya AUMA ile çalıştık. Müşteri tercihine göre diğer markalar da kullanılıyor. Pozisyonerde is ABB-ROTORK YTC, ECKARDT ile çalışıyoruz. Firma stratejimiz gereği güvenilir, kaliteli, fonksiyonel ve kolay kullanıma haiz ürünleri seçmekteyiz. Bu marka ürünlerde gerek ekibimizin gerek müşterinin tecrübesine göre tercih ediyoruz.

Proje için doğru ürün seçimi ve doğru proje dizaynı neden önemlidir? Doğru seçim ömür, maliyet ve güç üretiminde emre amadelik için neler sağlar?
Otomasyon sistemini insan beyni, ölçü kontrol cihazlarını gözler ve vanaları da sistemin el ve kolları olarak düşünürsek, bunlardan birinin yanlış dizaynı ve seçimi tüm sistemi gerek verimlilik gerekse bakım maliyetleri olarak mutlaka etkileyecektir. Tüm bunların düzgün çalışması santral verimini de kısa ve uzun vadede pozitif yönde katkı sağlayacaktır.

Güvenilir marka, optimum ekipman seçimi ve saha-işletme tecrübesinin bir araya gelmesi ve müşteriyle tam sinerji sağlanması en ideal ve kalıcı çözüm olacağını düşünüyorum. Tabii ki her zaman ideal şartlar sağlanamıyor ve sahada problemler kaçınılmaz oluyor, bu durumda sahadan alınacak geri bildirimler önem arz ediyor. Ürün sağlayıcı firma tarafından hızlıca pro-aktif olarak çözüm üretilmesi gerekmektedir.

Günümüzde hangi tür enerji kaynaklarıyla güç üretimi revaçta? Yenilenebilir enerji kaynakları için güncel üretim ve üretim kontrolü teknolojileri çözümleriniz nelerdir? Gerçekleştirdiğiniz yurtdışı seyahatlerinizde ne tür üretim teknikleri veya kontrol teknolojileri gözlemliyorsunuz?
Malumunuz üzere yenilebilir enerji kaynakları daha revaçta, bizim gibi firmaların dahil olabileceği projeler ise, biyokütle, jeotermal ve hidroelektrik enerjide olabiliyor. Kazan, türbin ekipmanları ve buhar-su-kimyasal akışkanlar söz konusu olunca vana-ölçü kontrol enstrümanı ve otomasyonu çözümlerine gereklilik duyulmaktadır.

Kontrol teknolojilerinde Wireless (kablosuz) ölçü kontrol enstrümanları, kolay kalibrasyon yetenekli vana ve enstrümanların kullanımın da öne çıkmaya başladığını görüyoruz. Tabi ki saha şartları ve prosese dayalı kısıtlamaları olmasına rağmen ülkemizde de yayılamaya başladığını görmekteyiz.

TTM Endüstriyel olarak takibe aldığınız sektörler, projeler nelerdir?
Enerji, rafineri, doğalgaz ve kimya sektörü öncelikli takip ettiğimiz sektörlerdir. Bu sektörlere yaklaşımımız yurtiçi veya yurtdışı partner firmalarımız ve EPC-taahhüt firmaları ile olmaktadır. Türkiye ve Ortadoğu da takip ettiğimiz ve yürüttüğümüz projeler bulunuyor. Malzeme temini, mühendislik hizmeti, danışmanlık, ekipman imalatı ve devreye alım hizmetleri sunabilmekteyiz.


Haberin Detayı İçin Tıklayınız...