Türkiye’de temsilcisi olduğu Carraro, OMC ve KTN markalarının kullanımı kolay,  ekonomik ve kaliteli ürünleriyle projelerde tercih sebebi olan TTM Endüstriyel, 2024’te petrokimya ve doğalgaz skid projelerindeki yurtdışı tecrübelerini yurtiçi projelere de aktarmayı hedefliyor.

TTM Endüstriyel Genel Müdürü Asım Torpi

Ağırlıklı olarak kimya, petrokimya, gaz, enerji ve maden sektörlerine sunduğu çözümlerle öne çıkan TTM Endüstriyel’in Carraro markasıyla sunduğu basınç düşürücü vana ve desuperheater çözümleri geride bırakmaya hazırlandığımız 2023’te enerji santralleri ve buhar tesislerinde rağbet görürken, OMC marka kontrol vanaları kimya, petrokimya ve gaz sektöründe, KTN markası ilaç, kimya ve savunma sanayindeki projelerde tercih edildi. Bu 3 markanın kolay kullanılır, ekonomik ve kaliteli ürünlerinin içi piyasada tercih edildiğini söyleyen TTM Endüstriyel Genel Müdürü Asım Torpi, yeni çözümler üzerinde iş geliştirmelerine devam ettiklerini, petrokimya ve doğalgaz skid projelerindeki yurtdışı tecrübelerini yurtiçi projelerde de kullanım adına girişimlerde bulunduklarını açıkladı. Asım Bey’den 2023 yılı değerlendirmelerini alırken 2024 yılı hedeflerini konuştuk.

2023 yılını şirketiniz ve içinde bulunduğunuz sektör açısından değerlendirir misiniz? Ne gibi hedefleriniz vardı, hangilerini gerçekleştirdiniz? Nelerden ders çıkardınız?
Bu yıl için hedeflerimizi büyük oranda gerçekleştirdik. Satış olarak istenen hedefe ulaştık. Yeni pazarlarda Türk cumhuriyetlerine ulaşım sağladık, Özbekistan ve Kazakistan öncelikli olmak üzere işlerimiz artarak sürüyor. Irak’ta mevcut projelerimiz ve yeni projelerle yolumuza devam ediyoruz. Arabistan’da yeni işlerde bulunduk ve devam eden işlerimiz de bulunuyor.  Afrika’da süren projelerde ise istenen ilerlemeyi maalesef sağlayamadık; bu bölgede EPC firmalarının finansman kredi yaratma süreçlerinin uzaması söz konusu, kısa sürede çözülmesi halinde Afrika pazarında işlerimizin olacağını öngörüyor ve hedeflerimizin arasında yer veriyoruz.
 

Bu yıl şirket bünyesinde hangi yatırımlarınızı faaliyete aldınız? Bu yatırımların şirketinize ve çalışanlarınıza ne gibi katkıları oldu?
Bu yıl daha çok pazarlama faaliyetlerine yönelik çalışmalarımız oldu, bazı fuar ve etkinliklerde bulunduk. Gelecek yıllarda bu çalışmalarımıza yurt içi ve yurt dışında devam etmeyi planlıyoruz. 2023’te EPC firmaları ve partner firmalarla ilişkilerimizi geliştirerek geçmiş yıllara göre daha büyük projeler yaptık ve girişimlerimiz devam ediyor.


Sanayicilerimize sunduğunuz hangi ürünleriniz, çözümleriniz ve hizmetleriniz ne tür özellikleri sayesinde rağbet gördü? Hedef sektörlerinize nasıl katkı sağladılar?
Ağırlıklı olarak çalıştığımız sektörler; kimya, petrokimya, gaz, enerji ve maden. Carraro markamızla basınç düşürücü vana ve desuperheater çözümlerimiz rağbet görmeye devam ediyor. Enerji santralleri ve buhar tesislerinde işler yaptık. OMC kontrol vanalarımızla kimya, petrokimya ve gaz sektörde işlerimiz oldu. KTN markamızla ilaç, kimya ve savunma sanayinde işlerimiz oldu. Bu 3 markamızla kolay kullanılır, ekonomik ve kaliteli ürünleri içi piyasada tercih edildiğimizi gözlemledik.

 

Pazarınızı büyütme ve yeni çözümler sunma adına ne tür adımlar atıyorsunuz?
Pazarlama faaliyetleri kapsamında bazı fuar ve etkinliklerde yer alıyoruz, ayrıca yeni çözümler üzerinde çalışmalarımız ve iş geliştirmelerimiz devam ediyor. Örnek vermek gerekirse; petrokimya ve doğalgaz skid projelerindeki yurtdışı tecrübelerimizi yurtiçi projelerde de kullanım adına çalışma ve girişimlerimiz devam ediyor. İlaç, gıda ve maden sektörlerinde yer alma adına girişimlerimiz sürüyor. Bu yıl yeni partnerimiz FHT küresel vana üreticisiyle gelecek yıllarda da çalışmayı planladık.
 

2024 yılı için hangi sektör, uygulama ve pazarları odağınıza alacaksınız, paylaşır mısınız?
Kimya, petrokimya, gaz ve enerjide çalışmalarımıza yeni çözümler ile devam etmeyi düşünüyoruz. Savunma sanayi, maden, gıda ve ilaç sektörlerinde iş geliştirmelerimize devam etmeyi planladık.
 

SPOT:
Kimya, petrokimya, gaz ve enerjide çalışmalarımıza yeni çözümler ile devam etmeyi düşünüyoruz. 


Haberin Detayı İçin Tıklayınız...